W pułapkę zniekształceń poznawczych wpadamy, wówczas gdy tworzymy negatywną wizję przyszłości, błędnie interpretujemy intencje innych, uogólniamy lub nadużywamy imperatywów. W rzeczywistości sprowadza się to do umniejszania swoich zasług, zalet oraz do czarnowidztwa. Zniekształcenia poznawcze, czyli błędy myślenia to błędy w analizowaniu myśli. Oparte są na schematach poznawczych, które wyrabiane są w trakcie naszego życia poprzez reakcje i doświadczenia, a które mają na celu ocenić daną sytuację i łatwiej się do niej dostosować. Dzięki schematom poznawczym możliwe jest nazywanie i rozpoznawanie przedmiotów, wydarzeń i interpretowanie ich. Ukazują nam kierunek interpretacji informacji odbieranych
z otoczenia, dzięki czemu odbywa się ona spójnie z naszymi podstawowymi przekonaniami.
Umysł ludzki zwykle szuka najprostszych rozwiązań lub takich, które pasują do naszych wyobrażeń i założeń dotyczących rzeczywistości, więc czasem zniekształca myślenie, by było zgodne z wypracowanymi w ciągu życia założeniami. Większość schematów poznawczych jest poza świadomością i należy do wiedzy utajonej. Schematy te są emocjonalne, powiązane z wspomnieniami i odbijają się na naszym zachowaniu. Bywa tak, ze umysł kierując się wypracowanym szablonowym myśleniem, nieprawidłowo odczytuje różne wydarzenia czy intencje.
Pomóc ukierunkować myśli na właściwe tory i uczynić je bardziej realistycznymi i adekwatnymi może terapia poznawczo – behawioralna, mająca na celu rozpoznanie błędów w myśleniu, uświadomienie występowania irracjonalnych przekonań oraz zrozumienie ich oddziaływania na nasze emocje i czyny.
Jednym ze sposobów samodzielnego radzenia sobie z błędami poznawczymi jest samoobserwacja. W sytuacji kiedy doświadczamy silnych i trudnych emocji warto zapisać swoje myśli i zadać sobie kilka pytań. Odpowiedziami powinny być fakty, a nie interpretacje podsuwane przez mózg.
- Jakie są dowody świadczące o realności tych myśli?
- Jakie są dowody podważające realność tych myśli?
- Czy ta myśl ma w sobie zniekształcenie poznawcze? Jakie?
- Co powiedziałbym przyjacielowi, gdyby był w mojej sytuacji i myślał w ten sam sposób? Czy istnieje inne, alternatywne wyjaśnienie tej sytuacji?
Poświęcając trochę czasu i uwagi można rozwinąć samoświadomość i nauczyć się rozpoznawać pułapki nieprawidłowości naszego myślenia. W efekcie nie będą one całkowicie zautomatyzowane i destrukcyjne co pozwoli w bardziej realny sposób postrzegać rzeczywistość. Zakładanie z góry najczarniejszego, często fikcyjnego scenariusza hamuje nasze dobre zapędy, wygasza ambicję i tłumi odwagę spełniania celów i marzeń. Patrzymy na życie obiektywnie i nie bądźmy dla siebie zbyt surowymi sędziami!